ZELENÉ

Pojmem zelené rostliny se rozumí rostliny, které vůbec nekvetou (kapradiny, vraneček), nebo kvetou vyjímečně (fíkusy, palmy) a nebo u kterých není květ hlavní ozdobou (chlorofytum, maranta).

Dnešní zelené rostliny jsou stejně populární jako kvetoucí rostliny. Bez těchto rostlin nemůže být žádný pokoj krásný. Vytvářejí základní kostru pro kvetoucí nebo jiné rostliny. Některé vynikají listy krásně barevnými (kroton, africká kopřiva), jiné velikostí listů (monstera, banánovník), nebo celkovým vzrůstem (diefenbachie, fíkus).

Většině těchto rostlin vyhovuje teplota od 10 °C (mrazuvzornější) až po 26 °C (skleníkové). V létě pokud máte možnost, rostliny přeneste na zahradu, nebo balkon. Velice jim tím prospějete. Pravidelně je také sprchujte. Uvidíte, že prokouknou. Pravidelně je také roste, kvůli vlhkosti vzduchu. Některé rostliny při nedostatečné vlhkosti vzduchu trpí a hynou (kapradiny, calathea, alokázie).

Nároky na světlo se různí, a proto budou u každé rostliny uvedeny zvlášť. Obecně však platí, že rostlina se zelenými listy vyžadují mnohem méně světla, než rostliny s pestře zbarvenými listy.

Některé rostliny se dožívají velmi vysokého věku (palmy) a mohou se dokonce předávat třeba i další generaci.

Pravidelně každých 14 dní je hnojte, jinak budou listy vybledlé a rostlina bude chřadnout. Nejlepší je tekuté hnojivo, protože se jednoduše přidá do zálivky a rovnoměrně se rozmístí v substrátu. Např. tyčinku zepíchnete do substrátu a hnojivo je poté uvolňováno jen v jednom místě.

Rostliny jsem pro přehlednost rozdělil na palmy a kapradiny. Ostatní rostliny jsou uvedeny v podrobných popisech

KAPRADINY PALMY PODROBNÉ POPISY >>>