KVETOUCÍ
Gardénie a kamélie

Rostliny označované jako kvetoucí jsou rostliny, které jsou ozdobné květy nebo plody. Existuje skupina kvetoucích, které se po odkvětu likvidují (např. vánoční hvězda nebo brambořík). Je to proto, že dovést rostlinu k dalšímu květu je v domácích podmínkách velmi náročné a proto se raději další rok koupí nová rostlina.

Kvetoucí rostliny mohou být nápadné nejen květem, ale také vůní květů (gardénie). Existují drobnokvěté a naopak s obřími květy, jednobarevné i mnohobarevné.

Kvetoucí rostliny potřebují obecně více světla než "zelené". Je to kvůli tvorbě květů. U tohoto typu rostlin je nutné vědět z jaké oblasti rostlina pochází. Je to období klidu a tudíž, jaké má nároky na teplo. Rostliny obvykle nekvetou pokud není období klidu dodržováno. Období klidu spočívá ve snížení teploty o několik °C po dobu 4 - 6 týdnů. Po odkvětu je vhodné dopřát rostlině odpočinek (omezit zálivku a teplota o 5 °C nižší než běžně).

Každá rostlina kvete v různou roční dobu. Většina z nich však kvete v létě. Doba kvetení bude u každé rostliny napsána. Některé kvetoucí rostliny se ani nepěstují pro květy, ale spíše pro plody (Citrus, Ardisie). Také délka květenství se liší. Např. Ibišek kvete jen jeden den a Strelítzie i měsíc.

Pokud zrovna rostlina nekvete a není jako samostaná rostlina pěkná je vhodné ji uspořádat s jinými rostlinami do skupiny. Existuje však monoho rostlin, které jsou pěkné i bez květů (Aphelandra, Pittosporum).

PODROBNÉ POPISY >>>