KAPRADINY
Kapradiny jsou již velmi starou rostlinnou čeledí. Mnoho lidí zná kapradiny jako rostliny s vějířovitými, zpeřenými listy. To je však jen několik druhů. Existují kapradiny s různě dělenými listy (parožnatka, pteris), s drobnými lístky (pellaea, netík) nebo s pásovitými nedělenými listy (Sleziník, Jelení jazyk). Ne všechny rostliny, které se prodávají jako kapradiny, kapradinami skutečně jsou. Napříkal vraneček se jako kapradina často prodává, přitom s nimi nemá nic společného.

Kapradiny nejsou příliš náročné (až na několik vyjímek). Požadují pouze polostinné místo a dostatečně vlhký vzduch, což je v bytech s ústředním topením problém. Musí se tedy často rosit. Slunce na ně v žádném případě nesmí svítit. Listy se velice snadno popálí. Zalévat se musí vydatně po celý rok, nejlépe měkkou odstátou vodou. Teploty by se měly pohybovat v rozmezí 18 °C - 22 °C v létě a kolem 16 °C v zimě. Existují však vyjímky (přezimují jen kolem 12 °C).

Kapradiny nikdy nekvetou. Místo květů a plodů tvoří na spodní straně listů výtrusnice s výtrusy. Přesazovat by se měly jednou za 1 - 2 roky. Množí se buď dělením při přesazování, nebo výtrusy. Dělením je to mnohem snažší. Množení výtrusy se provádí takto : Do skleněné nádoby, která se dá uzavřít (nejlépe nějaké malé akvárium) se dá asi 2 cm vsrtva drenáže. Na ni se nasype 5 cm jemné zeminy a výtrusy. Ty se poté přitlačí k substrátu. Po 1 měsíci by měly výtrusy začít klíčit a růst. Úspěch však není zdaleka 100 %.

Kapradiny se hodí k sesazování s jinými rostinami (např. plazivými). Zkrášlí každý málo prosvětlený kout. Nejlépe je začít s nějakými málo náročnými druhy (ledviník, cyrtomium) a až poté s druhy náročnějšími (netík, daválie). Rozhodně stojí za vyzkoušení.

Různé kapradiny

PODROBNÉ POPISY>>>