LILIE
(Lilia)
Lilie zná určitě každý. Tyto letní květiny kvetou různobarevnými květy ve tavru 6ti cípé hvězdy. Lilie sázíme převážně na podzim, aby lépe zakořenily. Mohou se sázet i na jaře, ale později vykvétají a mají řidší květenství. Lilie se sází na místa, která nikdy nevyschnou. Cibule vysazujeme do hloubky 10 - 12 cm. Madonenlilie (bíle kvetoucí lilie) vysazujeme jen 3 - 4 cm hluboko. Kvetou od konce června do poloviny července. Nejlépe rostou ve společenství trav a vyšších trvalek.

Dělíme je na :

Azijské lilie (hybridy - směs)


Azijské hybridy
Orientální hybridy
Trubkovité hybridy
LA hybridy
Botanické lilie
Orienpety

Azijské hybridy - obrázky

Nejrozšířenější a nejpěstovanější lilie. Nejsnadněji se pěstují. Jsou velmi odolné. Kvetou od 2. poloviny června do poloviny července. Vysoké jsou od 70 do 150 cm. Květy těchto druhů nevoní. Výborně se hodí k řezu. Tyto lilie se nevytahují na zimu ze země. Mohou se ještě dělit na:

Azijské s turbánkovými květy - velmi rozšířené a odolné lilie. Většinou jsou to odrůdy typu tigrinum . Jsou vysoké 1 m. Kvetou později.

Azijské plnokvěté - novinka posledních let. Okvětních plátků může být i více než 20. Tyto druhy mají květy postaveny vzhůru.

Azijské zakrslé - Jsou to také nové hybridy. Dorůstají výšky pouhých 40 cm. Hodí se kpěstování v nádobách.
Azijská lilie (KANSAS)

Orientální hybridy - obrázky

Jsou to kultivary vzniklé křížením japonských druhů lilií. Mají velké květy v překrásných barvách, veliké i 20 cm v průměru. Vysoké jsou od 100 cm do 150 cm. Někdy jsou také nesprávně pojmenovávány jako "královské lilie". Jsou náročnější na pěstování než azijské hybridy. Mají rády kyselou zem. Na zimu se musejí vytahovat.
Mohou se také dělit na:

Orientální zakrslé - velmi populární. Výtečně se hodí do nádob. Jsou vysoké okolo 40 cm.
Orientální lilie (JOURNEYS END)

Trubkovité hybridy - obrázky

V našich klimatikcých podmínkách jsou mrazuvzdorné. Dosahují výšky až 1 metr. Na stonku mají i více než 10 květů, ale až ve druhém roce po výsadbě. Květy mají protáhlý tvar. Velmi silně voní.
Trubkovitá lilie

LA hybridy - obrázky

Tyto lilie mají velké květy pastelových barev, které slabě, ale příjemně voní. Jsou určeny k řezu, protože vydrží velmi dlouho ve váze. Jsou vysoké asi 80 cm. Zatím nejsou příliš známé. Nejlépe je sázet je do polostínu, protože déle kvetou a déle drží barvu. Jsou mrazuvzdorné, ale na zimu je lépe je přikrýt chvojím.
LA lilie (NOMADE)

Botanické lilie

Tyto přírodní druhy si ještě stále drží místo v zahrádkách. Nejen že jsou snadno pěstovatelné, ale jejich krása je nenapodobitelná. Neměly by chybět v přírodní zahrádce, skalce nebo parku. Některé patří již k těm velmi vzácným.
L. auratum - krásná lilie, velmi silně voní. Asi 150 cm vysoká
L. longifolium - má bílé květy, temně zelené listy, 120 cm vysoká
L. napalense . velmi barevná lilie, 70 - 90 cm vysoká, nesnáší vápno v půdě
L. speciosum album - sněhově bílé květy, 80 - 120 cm vysoká, velké květy, nenáročná
L. speciosum rubrum - růžová forma předešlého druhu
L. speciosum UCHIDA - purpurové květy s proužky, jinak stejná jako předešlé
L. teunifolium - 40 - 60 cm vysoká, trávovité listy, menší květy, velmi odolná
L. wallichianum - velmi vzácná, náročná, nesnáší vápník v půdě, na zimu vyjmout ze země

Botanická lilie (Lilium speciosum rubrum)

Orienpety - obrázky

Jsou to nejpopulárnější lilie vůbec. Tyto druhy jsou vysoké 1,5 - 2,5 m ! Květy jsou trubkovité, ploché nebo turbánkové. Hodí se mezi trvalky nebo rododendrony. Mohou se však použít různě. Kvetou v červenci a srpnu. Kvetou velmi dlouho, protože mají mnoho poupat.
Orienpet (LESLIE WOODRIFF)